
Przemówienia i mowy okolicznościowe wygłasza się zwykle w dwóch okolicznościach – oficjalnych i nieoficjalnych.
To, jakie są okoliczności przemówienia wpływa na jego charakter. Powinna na to zwrócić uwagę osoba, która wygłasza przemówienie po to, by uniknąć gafy.
Okoliczności oficjalne wymagają znacznie bardziej dopracowanego przemówienia, dzięki któremu będziemy mogli wprowadzić uczestników w nastrój, a także zachęcić ich do aktywnego uczestniczenia w dalszej części uroczystości.
Jeśli zostałeś zaproszony w charakterze mówcy na oficjalne spotkanie, a nie znasz zbyt dobrze osoby, na której temat będziesz się wypowiadał, postaraj się znaleźć na jego temat jakieś informacje. Najlepiej jest porozmawiać na ten temat z organizatorem lub współpracownikami takiej osoby. Dzięki temu będziesz mógł znacznie szybciej stworzyć mowę okolicznościową, która przyciągnie uwagę.
Na spotkaniach oficjalnych należy używać nie tylko właściwych słów, ale także dostosować się do etykiety całego wydarzenia. Słowa wypowiedziane pośpiesznie lub przez osobę, która nie dostosowała stroju do powagi sytuacji, będą źle odebrane. Dotyczy to także niektórych uroczystości rodzinnych, jak na przykład ślub czy pogrzeb.
Na koniec warto podziękować osobom za przybycie i ewentualnie zaprosić je do uczestnictwa w dalszej części uroczystości.
W przypadku okoliczności nieoficjalnych, takich jak uroczystości rodzinne czy też swobodna impreza firmowa, osoba wygłaszająca mowę może pozwolić sobie na nieco luźniejsze zachowanie. Nie jest konieczne opracowanie całej mowy w taki dokładny sposób, jak w przypadku okoliczności oficjalnych, ale należy pamiętać o pewnych zasadach. W trakcie mowy należy zwrócić uwagę, czy obecni to grono znajomych i można pozwolić sobie na swobodne wypowiedzi, czy też znajdują się wśród nich osoby starsze. W takim przypadku aby dobrze wypaść, należy powstrzymać się od „pikantnych” szczegółów i zachować je na inną okazje. Jeśli chodzi o rodzaj zastosowanych środków stylistycznych, możemy na przykład opowiedzieć pogodną historię związaną z osobą lub osobami, które są obecne na sali. Humorystyczne dygresje, które nie będą nikogo urażały, na pewno pozwolą na rozluźnienie atmosfery i pomogą nam w nawiązaniu kontaktu ze słuchaczami.
Niezależnie od tego, czy przemawiamy w sytuacji oficjalnej, czy też nie, należy zawsze dotrzymać zasad dobrego wychowania i nie mówić źle o osobach, które są nieobecne.
Warto pamiętać o tych, którzy nie mogli przybyć na uroczystość.