
Jeśli nie będziemy wiedzieli, czego unikać podczas wystąpień publicznych, będziemy nieświadomie popełniali błędy, które wpłyną na postrzeganie nas jako mówców. Oto najważniejsze rzeczy, których nie należy robić podczas wystąpień:
Nie czytaj z kartki
Czytanie wystąpienia z kartki jest zawsze źle odbierane i świadczy o tym, że nie przygotowaliśmy się do naszego przemówienia. Jeśli zależy Ci na tym, by nawiązać kontakt z ludźmi obecnymi podczas przemówienia, powinieneś być wyprostowany i wzrokiem omiatać twarze ludzi na widowni. Lekarstwem na zapominanie treści przemówienia jest mówienie o tym, co jest nam dobrze znane.
Nie panikuj
Niektóre osoby podczas wystąpienia paraliżuje strach. Jest to naturalne dlatego, że patrzy na nas wiele osób, a my musimy mówić z głowy w taki sposób, by zaangażować je. Przestań się przejmować każdym szczegółem swojego zachowania – tak naprawdę nikt nie będzie Cię oceniał tak surowo, jak Ty sam. Występuj przed publicznością jak najczęściej, dzięki czemu pozbędziesz się lęku i zaczniesz przemawiać w taki sposób, o jakim zawsze marzyłeś.
Nuda
Zanudzanie publiczności prowadzi do tego, że ludzie marzą, kiedy tylko przestaniesz mówić. Unikaj dygresji, które nie będą zabawne dla wszystkich słuchaczy. Przyjrzyj się treści swojego przemówienia – jeśli coś nie jest potrzebne i przemówienie może się obejść bez tego fragmentu, usuń to. To samo dotyczy złego nastroju. Każdemu zdarzają się lepsze i gorsze dni, a jeśli trafią Ci się te drugie, jak najszybciej zmień nastawienie. Spróbuj się zrelaksować lub potrenuj, dzięki czemu zapomnisz o nieszczęściu i poczujesz w sobie przypływ endorfin. Pamiętaj, że Twój nastrój udzieli się publiczności.
Najlepsi mówcy byli w stanie zawsze wzbudzić w sobie stan ekscytacji i zaangażowania w to, co robią, co następnie przekładało się na publiczność.
Patos
Podczas przemówienia unikaj patosu – górnolotne słowa mogą się wydawać mądre, kiedy są zapisane na papierze. Gdy będziesz je mówił, możesz poczuć się dziwnie, bo nie będą brzmiały szczerze. Jeśli czegoś nie powiedziałbyś swoim znajomym, nie umieszczaj tego w przemówieniu.
Nieprzygotowanie się
Jeśli nie przygotujesz się do swojego wystąpienia, nie masz szans na to, że uda Ci się zachwycić ludzi. Często mamy do czynienia z ludźmi, którzy marnują czas innych dlatego, że nie znają tematu, na który się wypowiadają. Postępuj przeciwnie – wyrób w sobie nawyk bardzo dokładnego poznawania swojego tematu, dzięki czemu będziesz mógł stworzyć bardzo inspirujące przemówienie.