
Idealne przemówienie to takie, które jest słuchane przez ludzi z uwagą i zapada im w pamięć.
Przemawianie to trudna sztuka. Możesz nauczyć się jej zarówno przez częste branie udziału w przemówieniach innych osób, słuchanie ich w sieci, a także stosowanie się do porad słynnych mówców. Musisz też wygłaszać jak najwięcej przemówień i zabierać głos na forum publicznym.
Przygotowanie się
Dobry mówca przygotowuje się do wystąpienia bardzo dokładnie, co wpływa na jego pewność siebie. Im więcej razy powtórzysz sobie cały tekst, tym lepiej pójdzie Ci przemowa na żywo. Nie ma ryzyka tego, że będziesz przygotowany do przemówienia zbyt dokładnie, natomiast ryzyko, że się przygotujesz za słabo, jest duże.
Pierwsze wrażenie
Bardzo ważne jest to, jakie zrobisz pierwsze wrażenie na słuchaczach. Musisz być pewny siebie, co pomoże Ci ubiór doskonale dopasowany do sytuacji. Jeśli wyjdziesz nieśmiało i będziesz patrzył się w ziemię, przemówienie nie będzie dobrze zapamiętane.
Emocje
Przemówienie powinno przemawiać do ludzi, dlatego traktuj ich jak przyjaciół. Ludzie zgromadzili się po to, by posłuchać, co masz do powiedzenia. Musisz być pełny pasji, dzięki czemu te emocje przeniosą się na innych ludzi.
Mów na temat
Kolejnym elementem idealnego przemówienia jest sama treść. Staraj się nie przedłużać swojego wystąpienia i jeśli masz coś do powiedzenia na dany temat, to rób to w bezpośredni, prosty sposób. Przemowa będzie brzmiała naturalnie tylko wtedy, gdy będziesz mówił z głowy. Nie ucz się przemowy na pamięć, staraj się raczej zapamiętać najważniejsze elementy. Możesz też je sobie zapisać na kartce i raz na jakiś czas zerknąć do niej, by zobaczyć, czy nie powinieneś przejść już do następnego punktu.
Nie nudź
Nie wszystkie osoby mogą być równie zainteresowane tematem przemówienia, co Ty sam. Jeśli chcesz zyskać uwagę ludzi, warto raz na jakiś czas przerwać wywód i opowiedzieć anegdotę lub nawet dowcip, który będzie nawiązywał do treści.
Sprawdzaj czas
Dobry mówca zawsze wie, ile czasu pozostało mu jeszcze do końca przemowy i potrafi z niej usunąć te elementy, które uzna za mniej ważne, lub coś dodać, jeśli ma zbyt dużo czasu. Pamiętaj, że zerkanie na zegarek może zostać potraktowane jako lekceważenie publiczności lub chęć na szybsze skończenie swojej wypowiedzi.
Dopracowanie
W trakcie przemówienia możesz się wspierać materiałami dodatkowymi, korzystać z mikrofonu lub rzutnika. Przed wystąpieniem sprawdź, czy wszystko działa prawidłowo. Idealne przemówienie nie nastąpi wtedy, gdy będziesz musiał improwizować.